Stephenie Meyer

23. nov. 2009 at 9:59 e.l. (Nädala autor 2009)

26. novembril kell 14 raamatukogu kohvikus Vaikne Nurgake linnaraamatukogu kirjanduskohvik: vaatluse all on Stephenie Meyeri “Videvik”.

Stephenie Meyer (1973) on ameerika kirjanik, kes saavutas ülemaailmse kuulsuse oma noorsooromaaniga  “Videvik”.   “Videviku” sarjas on ilmunud veel kolm romaani: “Noorkuu”, “Päikesevarjutus” ja “Koidukuma”. Stephenie Meyer hakkas kirjutama ka viiendat osa, mis jutustab “Videviku” lugu Edwardi silme läbi, aga kui see internetti lekkis, riputas solvunud kirjanik lekkinud peatükid oma kodulehele ja jättis raamatu pooleli.

meyer

Stephenie Meyer

Cheltenhami kirjandusfestivali 60. aastapäevaks koostas The Times’i meeskond nimekirja 60-st parimast raamatust viimase 60 aasta jooksul. Selles loetelus on 2005. aasta raamatuks kuulutatud “Videvik”.

Raamat on saanud üllatavalt palju vastukaja ühe noorsooromaani kohta  ja populaarsus kasvas ka pärast õnnestunud filmiversiooni. Paljud, kes filmi vaatamas käisid  (mina kaasaarvatud), läksid järgmisel päeval raamatupoodi ja ostsid lugemiseks kogu sarja.

Maailmas on suur “Videviku” buum. Andunud fännid koostavad veebilehti, lahkavad raamatuid ja otsivad näiteks oma sugupuust inimesi, kellel olid raamatutegelaste nimed. Filmis peaosalisi mänginud noored näitlejad ägavad fännide ja ajakirjanike väsimatu tähelepanu all.

Samas on ka palju neid, kes raamatut põlastavalt “pahnaks” nimetavad. Harry Potteri looja J. K. Rowling on öelnud, et selleks, et mõned inimesed raamatut armastaksid, peavad teised seda kõigest hingest põlastama (“for some people to love it, others must loathe it”).

Mis sellest siis bestselleri teevad?

  • Armastusloo muudab huvitavaks ja keeruliseks see, et armunud vampiirist noormees ihkab samal ajal meeletult neiu verd, sest see mõjub talle oopiumina. Ühelt poolt on peategelaste vahel tugev armastus, teiselt poolt peavad nad üksteise lähedal äärmiselt ettevaatlikud olema. Võib-olla tahaks igaüks olla Bella nahas ja kogeda seda, kuidas 17-aastase nägusa noormehe kehas olev saja-aastane üleloomulike võimetega vampiir teda kirglikult armastab? Mõned aastad tagasi näidati filmi “Meet Joe Black”, kus surm oli pandud Brad Pitti kehasse. Mõju ju enam-vähem sama…
  • Kahe maagilise maailma ja tavainimeste kooslus mõjub lummavalt. Meyer teeb vampiiride ja sarja järgmistes osades ilmuvate kujumuutjatega (libahuntidega) sama, mida Rowling tegi “Harry Potteris” nõidade ja võluritega – toob nad tänapäeva ja muudab nende maailma lugejale ihaldusväärseks.
  • Sarja igas raamatus on oma lugu või ülesanne, mis tuleb lahendada, ja esimeses kolmes raamatus jäetakse ka lahtisi niidiotsi, mis viimases osas kokku sõlmitakse.
  • Raamatus on soojad ja südamlikud inimsuhted: pereliikmed toetavad ja armastavad üksteist, koolis ei kiusata kedagi, vanemad armastavad lapsi, sõbrad veedavad üheskoos aega, õpetajad suhtuvad õpilastesse mõistlikult, vampiirid on küll rikkad ja ilusad, aga pühendavad oma elu õilsatele tegevustele jne.
  • Teises raamatus hakkab Bella armastust püüdma ka Jacob, kes osutub libahundiks. Kahe maagilise maailma alfa-isaste võitlus Bella pärast pakub nii mõnegi muheda stseeni.  Kuna Bellal on oskus endale kõiksugu õnnetusi kaela tuua, siis kuluvad mõlema supermehe ja kogu nende kaaskonna ühendatud jõud selleks, et teda elus hoida.
  • Lugu, mida raamat ja film jutustavad, on hästi välja mõeldud.

(Koostanud Krõõt Kaljusto-Munck)

Katke:

“Kes see punakaspruunide juustega poiss on?” küsisin ma. Piilusin silmanurgast sinnapoole ja poiss piidles mind endiselt, kuigi mitte nii ainiti kui ülejäänud õpilased – tema näol oli pettunud ilme. Ma pöörasin pea taas kõrvale.

“See on Edward. Ta näeb küll jumalik välja, aga ära hakka tema peale aega raiskama. Ta ei käi kohtamas. Nähtavasti pole ükski siinsetest tüdrukutest tema jaoks küllalt hea.” Jessica turtsatas – selge pilt, hapud viinamarjad. Mõtlesin, millal see poiss talle korvi oli andnud.

Hammustasin huulde, et naeratust varjata. Siis piilusin uuesti poisi poole. Ta vaatas parajasti kõrvale, aga tema põsk näis pisut pingul, nagu oleks temagi muianud.

Mõne minuti pärast tõusid kõik neli püsti ja hakkasid ukse poole minema. Nad liikusid ülimalt graatsiliselt – isegi too musklis mürakas. Kuidagi kõhe oli neid vaadata. See Edwardi-nimeline ei heitnud minu poole ainsatki pilku.

Ma istusin koos Jessica ja tema sõpradega laua taga kauem, kui oleksin seda üksinda teinud. Ma ei tihanud esimesel päeval tundi hilineda. Ühel mu uutest tuttavatest, kes mulle taktitundeliselt meelde tuletas, et tema nimi on Angela, oli järgmine tund bioloogia nagu minulgi. Vaikides jalutasime koos klassi poole. Tema oli ka üsna tagasihoidlik.

Kui me klassi astusime, suundus Angela ühe musta lauaplaadiga laua juurde, millesarnastega olin minagi harjunud. Angelal oli juba pinginaaber. Tegelikult olid kõik kohad hõivatud, peale ühe. Keskmises reas istujas tundsin ma ebaharilike juuste järgi ära Edward Culleni, kelle kõrval oli ainus veel vaba koht.

Õpetaja laua juurde end tutvustama ja paberilehele allkirja võtma minnes piilusin ma salamahti poisi poole. Kui ma temast möödusin, tõmbus ta oma kohal äkki pingule. Ta vahtis mulle otsa, silmis kõige veidram pilk – täis viha ja vaenulikkust. Jahmatusest pöörasin pea kiiresti kõrvale ja punastasin taas. Koperdasin vahekäigus ühe raamatu otsa ja haarasin tasakaalu leidmiseks lauaservast. Selle taga istuv tüdruk itsitas.

Ma märkasin, et tema silmad oli mustad – süsimustad.

Viited:
Peeter Helme. “Stephenie Meyer “Videvik”” Eesti Ekspress, 19.09.2008
Jaanika Palm. “September 2008: Stephenie Meyer. Videvik.”
Vesta Reest “Tundekasvatuslik teos mitte ainult lapsemeelsetele” Eesti Päevaleht, 05.09.2008
Priit Pullerits “Lummav vampiir võlub õrnemat sugu” elu24 17.12.2008
“Internetti riputatud raamatu mustand võttis kirjutamisrõõmu” Ärileht 10.09 2008

Stephenie Meyeri kodulehekülg. Siit on võimalik leida ka raamatutest välja jäetud katkendeid.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: