Stieg Larsson

19. jaan. 2010 at 12:49 p.l. (Nädala autor 2010)

Stieg Larsson (1954-2004), rootsi ajakirjanik ja kirjanik. Larssoni krimitriloogia edu tuli kirjanikule juba postuumselt. 2008. aastal oli Stieg Larsson peale Khaled Hosseini maailmas müügiedukuselt teine kirjanik.

Katkend:
Stieg Larsson „Tüdruk, kes mängis tulega“, Varrak 2009, lk 185-189.

LISBETH SALANDER KUULIS mingit häält ja nägi silmanurgast liikumist samal hetkel, kui ta oli veinpunase Honda ust avamas. Mees tuli viltu selja tagant, ta jõudis välkkiirelt ringi keerata, enne kui mees temani jõudis. Ta tundis silmapilk ära Carl-Magnus „Magge“ Lundini, 36 aastat vana, Svavelsjö MC, kes mõni päev varem oli Blombergi kohvikus blondi hiiglasega kohtunud.
        Ta registreeris mõttes, et Magge Lundin oli üle 120 kilo raske ja agressiivne. Tüdruk kasutas relvana võtmeid ega kõhelnud enam mikrosekunditki, vaid rebis välkkiire liigutusega mehe põsele ninajuurest kõrvani sügava lõikehaava. Mees ahmis õhku, kui Lisbeth Salander paistis pärast seda maa alla kaduvat.

MIKAEL BLOMKVIST NÄGI Lisbethi rusikaga löömas. Samal hetkel, kui ta oma ründajat tabas, viskus ta maha ja veeretas ennast auto alla rataste vahele.

LISBETH OLI MÕNI sekund hiljem teisel pool autot püsti, valmis võitlema või põgenema. Ta nägi üle kapoti vaenlase pilku ja otsustas otsekohe teise variandi kasuks. Mehe põsk jooksis verd. Enne kui mees jõudis märgatagi, oli Lisbeth juba teel üle Lundagatani Högalidi kiriku poole.
        Mikael seisis ammuli sui nagu halvatud, kui ründaja äkki hoo sisse sai ja Lisbeth Salanderile järele tormas. Mees nägi välja nagu mänguautot taga ajav tank.
        Lisbeth jooksis Lundagatani ülemisse otsa viiva trepi juurde ja võttis kaks astet korraga. Üleval vaatas ta üle õla tagasi ja nägi jälitajat esimesele trepiastmele astuvat. Mees on kiire. Tüdruk pidi äärepealt komistama, kuid märkas viimasel hetkel kolmnurki ja liivahunnikuid seal, kus teedeamet oli tänava üles kaevanud.
        Magge Lundin oli peaaegu üleval, kui ta Lisbeth Salanderit uuesti silmas. Ta märkas, et tüdruk viskas midagi, aga ei jõudnud reageerida enne, kui neljakandiline tänavakivi teda juba otsmikule tabas. See ei olnud küll kõige täpsem tabamus, aga kivi oli märkimisväärselt raske ja tekitas talle näkku teise haava. Mees tundis, kuidas pind jalge alt kadus, ja lendas tagurpidi trepist alla. Käsipuust kinnikrabamine päästis ta päris alla kukkumisest, aga ta oli kaotanud mitu sekundit.

MIKAELI TARDUMUS ANDIS järele, kui mees treppide juurde kadus. Ta röökis ründajale, et see järele jätaks.
        Lisbeth oli poolel teel üle õue, kui ta Mikael Blomkvisti hääle ära tundis. Mida paganat?
Ta muutis suunda ja piilus üle barjääri alla. Mikael Blomkvist oli temast kolm meetrit allpool tänaval. Ta kõhkles sekundikümnendiku ta tormas siis edasi.

SAMAL AJAL KUI Mikael hakkas trepi poole jooksma, märkas ta Lisbeth Salanderi maja välisukse ees tüdruku auto juurest liikuma hakkavat Dodge Vani. Auto keeras tänavale ja möödus Mikaelist, suundudes Zinkensdammi poole. Ta nägi juhi nägu mööda vilksatavat. Öises tänavavalgustuses polnud numbrimärk loetav.
        Mikael vaatas nõutult sõidukit, kuid jätkas siis Lisbethi jälitaja tagaajamist. Trepist üles jooksnud, jõudis ta mehele järele. Mees seisis liikumatult, selg Mikaeli poole, ja vaatas ringi. Täpselt siis, kui Mikael oli temani jõudnud, pööras mees ringi ja andis talle tugeva rusikahoobi näkku. Mikael polnud selleks üldse valmis. Ta sadas pea ees treppidest alla.

LISBETH KUULIS MIKAELI hüüatust ja jäi peaaegu seisma. Mis kurat siin toimub? Siis heitis ta pilgu üle õla ja nägi Magge Lundini kolmekümne meetri kaugusel, valmis tema suunas startima. Mees on kiirem. Jõuab järele.
        Enam ta ei kõhelnud, vaid pööras vasakule ja kihutas treppidest üles majadevahelisele õueterrassile. Õu ei pakkunud vähimatki peidupaika ja ta läbis vahemaa järgmise nurgani ajaga, mis oleks isegi Carolina Klüftile muljet avaldanud. Ta keeras paremale, taipas, et on teel tupikusse, ja tegi 180-kraadise pöörde. Täpselt siis, kui ta järgmise majanurgani jõudis, nägi ta õuele viiva trepi otsas Magge Lundini. Ta liikus maja varjus veel mõne meetri ja viskus siis pea ees maja ääres kasvavatesse rododendronipõõsastesse.
        Ta kuulis Magge Lundini raskeid samme, kuid ei näinud teda. Lisbeth lamas täiesti vaikselt põõsastes ja surus ennast vastu seina.
        Lundin möödus tema peidupaigast ja jäi vähem kui viis meetrit eemal seisma. Mees viivitas kümme sekundit ja jätkas siis läbi aia sörkimist. Mõne minuti pärast tuli ta tagasi. Seekord seisis ta liikumatult kolmkümmend sekundit. Lisbeth pingutas lihaseid, valmis otsekohe põgenema, kui ta peaks avastatama. Mees hakkas liikuma ja möödus vähem kui kahe meetri kauguselt. Lisbeth kuulis tema samme üle õue kaugenemas.

MIKAELI KAEL JA lõug valutasid, kui ta ennast vaevaliselt ja oimetult uuesti jalule ajas. Lõhkilöödud huulest oli suus vere maitse. Ta üritas mõne sammu astuda, kuid komistas.
        Ta läks trepist üles ja vaatas ringi. Saja meetri kaugusel nägi ta ründajat alla tänava poole sörkimas. Hobusesabaga mees peatus, vaatas majade vahel ringi ja jooksis piki tänavat edasi. Mikael läks rinnatise juurde ja vaatas talle järele. Mees jooksis üle Lundagatani ja istus Lisbethi ukse eest startinud Dodge Vani. Auot kadus kohe nurga taha Zinkensdammi poole.
        Mikael kõndis aeglaselt piki Lundagatani ülemist osa ja otsis Lisbeth Salanderit. Tüdrukut polnud kusagil näha. Polnud üldse ühtegi elavat hinge ja Mikael imestas, kui inimtühi võib üks Stockholmi tänav märtsikuu pühapäevahommikul kell kolm olla. Natukese aja pärast läks ta tagasi Lisbethi ukse juurde Lundagatani alumises otsas. Kui ta möödus rünnaku alguspunktist auto juures, jäi talle midagi jala alla ja ta leidis Lisbethi võtmekimbu. Ta kummardas seda üles võtma ja nägi auto all õlakotti.
        Teadmata mida teha, seisis Mikael tänaval ja ootas tükk aega. Lõpuks läks ta välisukse juurde ja proovis võtmeid. Ükski ei sobinud.

LISBETH SALANDER JÄI põõsaste alla viieteistkümneks minutiks ja liigutas ennast ainult kella vaatamiseks. Kohe pärast kolme avati kuskil uks, pandi uuesti kinni ja sammud läksid õue jalgrataste lasila poole.
        Kui kõik hääled olid vaikinud, ajas ta ennast ettevaatlikult põlvili ja pistis pea põõsastest välja. Ta uuris õue iga nurka, kuid Magge Lundini polnud näha. Ta läks võimalikult vaikselt tänavale tagasi, valmis iga hetk ringi pöörama ja põgenema. Kui ta rinnatise juures peatus ja Lundagatanile vaatas, märkas ta oma ukse ees Mikael Blomkvisti. Tema kott oli mehe käes.
        Ta seisis hiirvaikselt laternaposti taga, kui Mikael Blomkvist pilk üle müüririnnatise libises. Mees ei näinud teda.
         Mikael Blomkvist seisis tema ukse taga peaaegu kolmkümmend minutit. Lisbeth jälgis teda kannatlikult ja liikumatult, kuni mees lõpuks loobus ja Zinkensdammi poole minema hakkas. Ta ootas veel veidi aega, kui mees vaateväljast kadunud oli, ja hakkas siis toimunut seedima.
        Mikael Blomkvist. 
        Ta ei suutnud aru saada, kustkohast mees nii järsku välja oli ilmunud. Muus osas ei jätnud rünnak tõlgendamiseks eriti palju võimalusi.
        Kuradi Carl Magnus Lundin.
        Magge Lundin oli kohtunud blondi hiiglasega, keda Lisbeth oli koos advokaat Nils Bjurmaniga vilksamisi näinud.
        Kuradi ilane vanamees Nils Bjurman.
        See neetud kõnts on palganud mingi kuradi alfaisase mind kahjutuks tegema. Kuigi ma olen talle nii pagana hästi selgeks teinud, mis tagajärjed sellel võivad olla.
        Lisbeth Salander läks äkki sisimas keema. Ta oli nii raevunud, et tundis suus vere maitset. Nüüd on ta sunnitud meest karistama. 

Looming:
Milleeniumi-triloogia
Lohetätoveeringuga tüdruk, Varrak 2009
Tüdruk, kes mängis tulega, Varrak 2009
Luftslottet som sprängdes (“The Air Castle that Blew Up”), 2007. Tõlge inglise keelde (Reg Keeland)  The Girl Who Kicked the Hornets’ Nest.

Linke:
Krista Kaer “Stieg Larsson”, ajaleht Raamat, mai 2009
http://www.varrak.ee/authors/5788/
Õhtulehe raamatublogi “Rootsi on krimikirjanduse kuningas ja Larsson tema prohvet”
http://www.ohtuleht.ee/raamatublogi/1360/
Tõnis Arnover “Häkkertüdruku megaedu jäi autoril nägemata”, Eesti Päevaleht 4.07.2009
http://www.epl.ee/artikkel/472698
Danzumees “Lohetätoveeringuga tüdruk – Stieg Larsson”
http://danzumees.blogspot.com/2009/06/lohetatoveeringuga-tudruk-stieg-larsson.html
Danzumees “Tüdruk, kes mängis tulega – Stieg Larsson”
http://danzumees.blogspot.com/2009/12/tudruk-kes-mangis-tulega-stieg-larsson.html
2008. aasta maailma kõige populaarsemad kirjanikud, Eesti Ekspress, Areen, 6.02.2009
http://paber.ekspress.ee/viewdoc/AA59899414D6D80AC22575510057F93C

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: